
Encoder Assoluto


TKC50
Γ63 mm β Parallela
Singleturn absolute encoder Γ63.5 mm. Up to 2,048 positions/rev (13 bit on request). Gray, Binary, BCD and Analog outputs.
The TKC50 is an optical singleturn absolute encoder with Γ63.5 mm treated aluminium body. It offers resolutions up to 2,048 positions/rev (11 bit standard, 13 bit on request). Available with Gray, Binary, BCD codes and Analog output. Interfaces: TTL, NPN/PNP open collector and S13D. Stainless steel shaft from 6 to 10 mm. Absolute position is maintained without power supply.
Γ63 mmIP666.000 RPM



Technical Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resolution | Up to 13 bit (8.192 positions) |
| Power Supply | 5V; 11Γ·30V; 24/5V |
| Outputs | TTL, OC, OP, NPN, PNP, S13D, Analogica |
| Shaft Load | axial 200N; radial 200N |
| Max Speed | 6.000 RPM |
| Protection Rating | IP64 / IP65 / IP66 (EN 60529) |
| Operating Temperature | -10Β°C β¦ +70Β°C |
| Connection | connector / cable |
| Dimensions | see drawings |
| Shaft / Bore | stainless steel |
| Weight | ~ 0,52 kg |
| Mounting | axial 200N; radial 200N |
| Bearing Life | 5 Γ 10βΉ rev (min) |
| Flange Material | corrosion-resistant aluminium |
| Housing Material | painted aluminium with 180Β°C inhibitor treatment |
| Shaft Material | stainless steel |
| Operating Temperature | -10Β°C Γ· +70Β°C |
| Storage | -30Β°C Γ· +80Β°C |
| Humidity | 98% RH without condensation |
| Vibrations | 10 g (10 Γ· 2.000 Hz) |
| Shock | 20 g (per 11 ms) |
Order Code Configurator
Order code
TKC501Type / Flange
2Assembly
3Resolution (positions)
4Voltage Supply
5Output Frequency
6Protection Class
7Shaft Diameter
8Connection
9Output Code
10Options
11Custom / Special
Code
Download Center
Want to read this encoder's data? Italsensor builds the dashboard that turns it into useful information.
