
Encoder Speciale


TKM38
Γ38 mm β Line Driver
Economical incremental encoder Γ74 mm with integrated coupling for servomotors.
Γ38 mmIP656.000 RPM



Technical Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resolution | Up to 3.600 PPR |
| Power Supply | 5V; 11Γ·30V |
| Outputs | S, OC, P, OP, PP2, LD, LD2 |
| Shaft Load | axial 40N; radial 40N |
| Max Speed | 6.000 RPM |
| Protection Rating | IP65 |
| Operating Temperature | -10Β°C β¦ +70Β°C |
| Connection | radial cable / connector |
| Dimensions | see drawings |
| Max Torque | 0,025 Nm |
| Weight | ~ 0,7 kg |
| Mounting | axial 40N; radial 40N |
| Inertia | 40 gΒ·cmΒ² |
| Bearing Life | 5 Γ 10βΉ rev (min) |
| Flange Material | aluminium S11 |
| Housing Material | polyamide 6 (PA6) |
| Operating Temperature | -10Β°C Γ· +70Β°C |
| Storage | -30Β°C Γ· +80Β°C |
| Humidity | 98% RH without condensation |
| Vibrations | 10 g (10 Γ· 2.000 Hz) |
| Shock | 20 g (per 11 ms) |
Order Code Configurator
Order code
TKM381Type
2Lantern Flange
3Pulse Rate (PPR)
4Voltage Supply
5Output Frequency
6Protection Class
7Hollow Shaft
8Electrical Connection
9Output Circuit
10Custom / Special
Code
Download Center
Want to read this encoder's data? Italsensor builds the dashboard that turns it into useful information.
