
Encoder Assoluto


TKTE
Γ50 mm β Parallela
Absolute optical singleturn encoder Γ50 mm with solid shaft. OC, OP, NPN, PNP outputs.
Γ50 mmIP656.000 RPM



Technical Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resolution | Up to 13 bit (8.192 positions) |
| Power Supply | 5V; 11Γ·30V; 24/5V |
| Outputs | OC, OP, NPN, PNP |
| Shaft Load | axial 5N; radial 5N |
| Max Speed | 6.000 RPM |
| Protection Rating | IP65 |
| Operating Temperature | -10Β°C β¦ +70Β°C |
| Connection | connector / cable |
| Dimensions | see drawings |
| Shaft / Bore | stainless steel |
| Weight | ~ 0,3 kg |
| Mounting | axial 5N; radial 5N |
| Bearing Life | 5 Γ 10βΉ rev (min) |
| Flange Material | aluminium S11 |
| Housing Material | aluminium S11 |
| Shaft Material | stainless steel |
| Operating Temperature | -10Β°C Γ· +70Β°C |
| Storage | -30Β°C Γ· +80Β°C |
| Humidity | 98% RH without condensation |
| Vibrations | 10 g (10 Γ· 2.000 Hz) |
| Shock | 20 g (per 11 ms) |
Order Code Configurator
Order code
TKTE1Model
2Assembly / Flange
3Resolution (positions)
4Voltage Supply
5Output Frequency
6Protection Class
7Shaft Diameter
8Connection
9Output Code
10Options
11Custom / Special
Code
Download Center
Want to read this encoder's data? Italsensor builds the dashboard that turns it into useful information.
