
Encoder Incrementale

TS40
Γ40 mm β Line Driver
Economical incremental encoder Γ40 mm. Entry-level solution for basic applications with resolution up to 2,000 PPR.
The TS40 is the most accessible solution in the Italsensor range, designed for light automation applications where budget is a determining factor. The PA6 polyamide housing reduces the weight to just 100g. 4 or 6 mm stainless steel shaft, servo-clip flange for quick assembly. Standard resolutions up to 1,000 PPR (2,000 on request).
Γ40 mmIP5410.000 giri/min (ciclo breve), 6.000 continui


Technical Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resolution | Up to 2.000 PPR |
| Power Supply | +5 Vdc Β±5% or +5β¦24 Vdc or +11β¦30 Vdc |
| Outputs | A, B, Z β LD, LD2, PP2, NPN, PNP |
| Shaft Load | Radial 40 N / Axial 40 N |
| Max Speed | 10.000 giri/min (ciclo breve), 6.000 continui |
| Protection Rating | IP64 (EN 60529) |
| Operating Temperature | -10Β°C β¦ +70Β°C |
| Connection | Radial cable gland (cable 1-6 m) |
| Dimensions | see drawings |
| Shaft / Bore | stainless steel |
| Max Torque | 0,005 Nm |
| Weight | ~ 0,1 kg |
| Mounting | axial 40N; radial 40N |
| Inertia | 6 gΒ·cmΒ² |
| Bearing Life | 5 Γ 10βΉ rev (min) |
| Flange Material | aluminium S11 |
| Housing Material | polyamide 6 (PA6) |
| Shaft Material | stainless steel |
| Operating Temperature | -10Β°C Γ· +70Β°C |
| Storage | -30Β°C Γ· +80Β°C |
| IP Protection | IP64 (EN 60529) |
| Humidity | 98% RH without condensation |
| Vibrations | 10 g (10 Γ· 2.000 Hz) |
| Shock | 20 g (per 11 ms) |
Available Variants
| An economic incremental optical encoder suitable for different industrial applications. | |
| - compact and economic encoder for various applications | |
| - resolution up to 2.000 ppr; others on demand | |
| - protection degree IP64 | |
| - cable output |
Order Code Configurator
Order code
TS401Type
2Assembly
3Pulse Rate (PPR)
4Voltage Supply
5Output Frequency
6Protection Class
7Shaft
8Connection
9Output Circuit
10Custom / Special
Code
Download Center
Want to read this encoder's data? Italsensor builds the dashboard that turns it into useful information.
