
Encoder Assoluto


TSML60P-SSI
Ø58 mm — SSI
Ø58 mm optical multiturn absolute encoder with SSI interface. Solid tree.
Ø58 mmIP6512.000 RPM



Technical Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resolution | Singleturn 16 bit + Multigiro 16 bit (32 bit totali) |
| Power Supply | 10÷30V |
| Outputs | SSI (clock 80 kHz ÷ 1 MHz) |
| Shaft Load | axial 10N; radial 5N |
| Max Speed | 12.000 RPM |
| Protection Rating | IP65 |
| Operating Temperature | -20°C … +70°C |
| Connection | M12 connector |
| Dimensions | see drawings |
| Shaft / Bore | stainless steel |
| Weight | ~ 0,5 kg |
| Inertia | 2,5 × 10⁻⁶ kg·m² |
| Bearing Life | 3,9 × 10¹⁰ rev (min) @ 6.000 RPM, 60°C, 5N radial, 10N axial |
| Flange Material | corrosion-resistant aluminium |
| Housing Material | aluminium ossidato |
| Shaft Material | stainless steel |
| Operating Temperature | -20°C ÷ +70°C |
| Storage | -30°C ÷ +80°C |
| Humidity | 98% RH without condensation |
| Vibrations | DIN EN 60068-2-6 |
Order Code Configurator
Order code
TSML60P-SSI1Model
2Assembly / Flange
3Singleturn Resolution
4Multiturn Revolutions
5Output Code
6Voltage Supply
7Protection Class
8Shaft Diameter
9Connection
10Output Circuit
11Serial Interface
Code
Download Center
Want to read this encoder's data? Italsensor builds the dashboard that turns it into useful information.
