
Encoder Assoluto

TSMW60P-PRDP
Ø65 mm — Profibus DP
Ø65 mm optical multiturn absolute encoder with Profibus DP / DeviceNET interface. Hollow tree.
Ø65 mmIP656.000 RPM


Technical Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resolution | Singleturn 13 bit + Multigiro 12 bit (25 bit totali) |
| Power Supply | 10÷30V |
| Outputs | Profibus DP / DeviceNET |
| Shaft Load | axial 40N; radial 40N |
| Max Speed | 6.000 RPM |
| Protection Rating | IP65 |
| Operating Temperature | -10°C … +70°C |
| Connection | M12 connector |
| Dimensions | see drawings |
| Shaft / Bore | stainless steel |
| Max Torque | 2 Ncm |
| Weight | ~ 0,7 kg |
| Mounting | axial 40N; radial 40N |
| Inertia | 2,5 × 10⁻⁶ kg·m² |
| Bearing Life | 5 × 10⁹ rev (min) |
| Flange Material | corrosion-resistant aluminium |
| Housing Material | aluminium verniciato nero |
| Shaft Material | stainless steel |
| Operating Temperature | -10°C ÷ +70°C |
| Storage | -30°C ÷ +80°C |
| Humidity | 98% RH without condensation |
Order Code Configurator
Order code
TSMW60P-PRDP1Model
2Assembly / Flange
3Singleturn Resolution
4Multiturn Revolutions
5Output Code
6Voltage Supply
7Protection Class
8Hollow Shaft
9Connection
10Fieldbus Protocol
Code
Download Center
Want to read this encoder's data? Italsensor builds the dashboard that turns it into useful information.
