
Encoder Assoluto

TTMA50
Γ50 mm β Parallela
Encoder assoluto singleturn magnetico Γ50 mm. Uscite OC, OP, NPN, PNP. Robusto per ambienti gravosi.
Γ50 mmIP676.000 RPM


Technical Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Resolution | 12 bit (4.096 positions) |
| Power Supply | 5V; 11Γ·30V |
| Outputs | OC, OP, NPN, PNP |
| Shaft Load | axial 5N; radial 5N |
| Max Speed | 6.000 RPM |
| Protection Rating | IP67 |
| Operating Temperature | -10Β°C β¦ +70Β°C |
| Connection | connector / cable |
| Dimensions | see drawings |
| Shaft / Bore | stainless steel |
| Weight | ~ 0,3 kg |
| Mounting | axial 5N; radial 5N |
| Bearing Life | 5 Γ 10βΉ rev (min) |
| Flange Material | aluminium S11 |
| Housing Material | aluminium S11 with integrated magnetic shielding |
| Shaft Material | stainless steel |
| Operating Temperature | -10Β°C Γ· +85Β°C |
| Storage | -30Β°C Γ· +85Β°C |
| Humidity | 98% RH without condensation |
| Vibrations | 10 g (10 Γ· 2.000 Hz) |
| Shock | 20 g (per 11 ms) |
Order Code Configurator
Order code
TTMA501Model
2Assembly
3Steps / Turn
4Output Code
5Voltage Supply
6Protection Class
7Shaft
8Electrical Connections
9Output Circuit
10Options
11Custom / Special
Code
Download Center
Want to read this encoder's data? Italsensor builds the dashboard that turns it into useful information.
